Kiedy odczujemy dobrobyt?

Czy nie czujesz się okłamywany i oszukiwany przez społeczeństwo? Jak to jest możliwe, że od pond stu lat rozwijamy naszą cywilizację coraz bardziej i bardziej, a ceny naszych towarów albo rosną albo nie zmieniają się w ogóle.
Gdy zdamy sobie sprawę z tego jak automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych zmniejsza koszty wytworzenia produktów codziennego użytku, to zaczniemy się zastanawiać gdzie są nasze pieniądze.

Czy ktoś siedzi cicho i knuje jakiś spisek przeciwko temu, aby ludzie mogli żyć w luksusie. Technologie produkcji są na tyle automatyczne, że można powiedzieć iż człowiek potrzebny jest tylko do włączenia i wyłączenia tego cyklu. Ewentualnie potrzebne są drobne kontrole i poprawki, które z czasem znikną.

Na pewno chciałbyś, aby nowy samochód z salonu kosztował nie 40000 zł, lecz 4000 zł

Oczywiście zapytam Ciebie, skąd takie oczekiwania. Powiem Ci jeszcze, że te oczekiwania są bardzo słuszne. Chciałbym pominąć tutaj fakt tworzenia się kartelu firm, które tworzą samochody i skupić się wyłącznie na kosztach samej produkcji, która dzięki automatyce przemysłowej potrafi wykonywać miliony precyzyjnych czynności.

Stare dobre zawody odchodzą do lamusa, a na ich miejsce powstają nowe, które wymagają mniej ludzi, lecz więcej specjalizacji, co niesie za sobą konieczność powstania ośrodków szkoleniowych, które muszą przecież zatrudniać ludzi. Ostatecznie ilość pracujących ludzi będzie taka sama

Stary dobry tokarz, który ręcznie toczył elementy na swojej obrabiarce, zostanie zastąpiony pracującą automatycznie obrabiarką.

Będzie trzeba zatrudnić inżyniera programistę, którego specjalizacją będzie programowanie obrabiarek cnc i innych urządzeń sterowniczych. Ciekawe jest, że w rezultacie takiego postępu koszty wyprodukowania przedmiotów są tańsze od poprzednich. Również bezpieczeństwo pracy się poprawia, gdyż komputerowo sterowane maszyny nie wymagają ciągłego myślenia i skupienia, co bardzo męczy człowieka.

Ostateczna analiza dzisiejszego postępu w produkcji pokazuje, że obecne ceny nie odpowiadają kosztom produkcji. Na szczęście prawda jest znana i wydaje się być nawet oczywista. To niestety podatki, które rosną w miarę postępu technologicznego zabierają nam efekty naszej pracy. To przez ich wzrost nie możemy odczuć poprawy jakości życia.